Pneumatikus hengerek a norelemtől
A norelem pneumatikus hengerei sűrített levegőt használnak az az egyenes vonalú mozgáshoz. A pneumatikus hengereket sűrített levegős hengereknek is nevezik. A pneumatikus hengerek szűrt, szárított, valamint olajozott vagy nem olajozott levegővel üzemeltethetők. Alkalmasak -20 °C és +80 °C közötti hőmérséklet-tartományban.
Robusztus kialakításuknak köszönhetően a sűrített levegős hengerek számos alkalmazásban a legkülönbözőbb területeken használhatók. Így például a pneumatikus hengerek fröccsöntő szerszámokban, szállítás-, hajtás- vagy kezeléstechnikában alkalmazhatók.
A pneumatikus hengerek felépítése és működési elve
A norelem pneumatikus hengerek teljes termékskálájában a hengercsövekhez alumínium és nemesacél, a végsapkákhoz alumínium vagy alumínium présöntvény, a dugattyúrúdhoz nemesacél és nemesíthető acél, a dugattyú és a dugattyúrúd tömítéséhez pedig poliuretán vagy akrilnitril-butadién-kaucsuk anyagokat használnak. A hengerdugattyúk sárgarézből, a dugattyúvezető persely szinterbronzból készül.
A hengercsövek eloxált vagy fémtiszta, a végsapkák fémtiszta, festett vagy eloxált, a dugattyúrúd pedig fémtiszta vagy keménykrómozott (modelltől függően) kivitelű.
A pneumatikus hengerek/sűrített levegős hengerek kivitelei
A norelem webáruházban a pneumatikus hengerek/sűrített levegős hengerek három különböző változatban kaphatók, ezek pneumatikus szabványos munkahengerek, pneumatikus kompakt hengerek, valamint pneumatikus körprofil hengerek.
Pneumatikus szabványos munkahengerek DIN ISO 15552
A DIN ISO 15552 szabványnak megfelelő könnyűszerkezetes szabványos munkahenger 32-80 mm dugattyúátmérővel és 25-250 mm lökethosszal kapható. Az optimalizált felépítésű szerkezetnek köszönhetően ez a szabványos munkahenger agyártása során 20 %-os anyagmegtakarítás érhető el. A hengercső eloxált alumíniumból, a dugattyúrúd keménykrómozott nemesíthető acélból készült. A külső menetes dugattyúrúd állítható pneumatikus csillapítással rendelkezik, és pozícióérzékelővel kiegészíthető.
Pneumatikus kompakt hengerek DIN ISO 21287 kettős működésű mágneses dugattyúval
A norelem DIN ISO 21287 szabványnak megfelelő kompakt hengerek belső vagy külső menettel is szállíthatók, és 20-40 mm-es dugattyúátmérővel és 10-50 mm-es lökethosszal kaphatók. A DIN ISO 21287 szabványnak megfelelő kompakt hengerek mindkét oldalon rugalmas párnázással rendelkeznek, és a közelítéskapcsolók pozícióérzékelővel egészíthető ki. A hengercső eloxált alumíniumból, a dugattyúrúd pedig nemesacélból készül. A kompakt henger különösen jól alkalmazható szűk beépítési helyeken. A pneumatikus henger gyorsan reagál nyomásnövekedésre.
Pneumatikus körprofil hengerek DIN ISO 6432
A pneumatikus kompakt hengerhez hasonlóan a norelem DIN ISO 6432 szabványnak megfelelő körprofil henger is mindkét oldalon rugalmas csillapítással rendelkezik, és a közelítéskapcsolók pozícióérzékelővel egészíthetők ki. A körprofil henger dugattyúátmérője 10-25 milliméter, lökethossza 10-200 milliméter, anyaga nemesacél. A körprofil hengert szabványnak megfelelő illesztési pontosság is jellemzi. A pneumatikus körprofil hengerek ideálisak kisebb terhelésű vagy erőhatású alkalmazásokhoz, és rögzítőelemek nélkül is felszerelhetők.
Egyszeres hatású vagy kétszeres hatású hengerek
A norelem webáruházban és a „THE BIG GREEN BOOK“ katalógusban a pneumatikus hengerek/sűrített levegős hengerek egyszeres és kettős hatású hengerekre vannak osztva.
Egyszeres hatású pneumatikus hengerek | Kettős hatású hengerek |
Csak egy levegőcsatlakozással rendelkeznek | Kizárólag sűrített levegővel vezérelhetők |
Rugó segítségével állnak vissza a kiindulási helyzetbe | A sűrített levegő gondoskodik a pneumatikus hengerek kitolásáról és visszahúzásáról |
| Behúzáskor és kitoláskor a pneumatikus henger szinte teljes erővel tud dolgozni |
A pneumatikus hengerek előnyei
- A hengerek fordulatszámának és erőinek fokozatmentes kapcsolása vagy szabályozása
- Rendkívül nagy munkasebességek elérése
- A sűrített levegős berendezések előnye, hogy túlterhelés vagy akár leállás esetén általában nem sérülnek meg
- A sűrített levegős gépek az elektromos gépekkel szemben egyszerűbb felépítésűek, ezért általában könnyebbek
- Az elektromos rendszerekkel ellentétben a pneumatikus rendszerekben a fáradthő nem a decentralizált elektromos hajtásegységekre hat, hanem kizárólag magára a kompresszorra.
- A pneumatikus rendszerek nem igényelnek visszatérő vezetékeket, mivel a keletkező elhasznált levegő közvetlenül a környezetbe távozhat.